Wybór rodzaju centralnego ogrzewania może przysporzyć wielu inwestorom sporych problemów. Z jednej strony każdy z nas zauważa zalety podłogówki, z drugiej całkowita rezygnacja z grzejników nie jest najlepszym rozwiązaniem. Na co więc się zdecydować, by ostatecznie być zadowolonym?
Co przemawia za ogrzewaniem podłogowym?
Ogrzewanie podłogowe, pomimo że jest droższe od klasycznych grzejników na etapie prac instalacyjnych, przynosi wymierne profity w czasie eksploatacji domu. Mniejsze zużycie gazu to jednak niejedyna zaleta podłogówki. Dzięki temu, że rurki umieszczone są w podłodze, możemy całkowicie zrezygnować z mało estetycznych grzejników, które dodatkowo zabierają przecież miejsce, uniemożliwiając dosunięcie komody czy biurka bezpośrednio do ściany.
Dobrze działające ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło równomiernie po całym domu, a dzięki temu, że rozchodzi się ono od samego dołu pomieszczenia, możemy zredukować temperaturę w całym domu, co przekłada się na dodatkowe oszczędności.
Dlaczego całkowita rezygnacja z grzejników nie jest dobra?
O ile perspektywa mieszkania w domu bez brzydkich grzejników wydaje się całkiem fajna, to brak możliwości wysuszenia ręcznika w łazience czy szmatki kuchennej sprawia, że całkowite pozbycie się ich z domu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że podłogówka dość wolno się nagrzewa, a po jej wyłączeniu przez kilka godzin podłoga oddaje jeszcze ciepło. Nie jest więc ona zbyt fajna dla osób, które cenią sobie chłodniejszą temperaturę w sypialni, kotłowni czy spiżarni.
Postawienie na jeden rodzaj ogrzewania nie wydaje się więc pomysłem trafionym w dziesiątkę, bo pomimo wielu zalet ogrzewania podłogowego ma ono też swoje wady, które mogą przeszkadzać wielu inwestorom na etapie eksploatacji domu. Co więc zrobić, by uzyskać oszczędności na opale, ale jednocześnie móc wysuszyć ręcznik w łazience czy kuchni? Sprawa wbrew pozorom nie jest tak trudna, jak może się to wydawać.
Podłogówka i grzejniki – idealne połączenie
Coraz więcej osób decyduje się na połączenie podłogówki z klasycznymi grzejnikami. Takie ogrzewanie zapewnia komfort cieplny w całym domu, ale jednocześnie daje możliwość korzystania z grzejników w niektórych pomieszczeniach. Gdzie warto zamontować klasyczne ogrzewanie? Bez wątpienia powinniśmy założyć grzejnik do kuchni, łazienki i kotłowni. Są to pomieszczenia, gdzie takie rozwiązanie bardzo się przyda. Wbrew pozorom wcale nie jesteśmy skazani na standardowe grzejniki. Na rynku znaleźć można obecnie świetnie wyglądające grzejniki, które swoim wyglądem wcale ich nie przypominają.
Decydując się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, by podzielić instalację centralnego ogrzewania na dwa obwody. Dlaczego? Ano dlatego, że temperatura wody w podłogówce nie przekracza 38 stopni Celsjusza, a ta w grzejnikach musi być sporo wyższa, by uzyskać zadowalający efekt. Warto więc prace zlecić fachowcom ze sporym doświadczeniem w łączeniu obu typów ogrzewania, bo tylko wtedy całość będzie działać tak, jak powinna.