klimatyzacja

Niegdyś klimatyzacja obecna była wyłącznie w biurach, instytucjach oraz miejscach publicznych. Aktualnie coraz częściej klimatyzatory montowane są także w domach i mieszkaniach, co zapewne ma związek z coraz bardziej atrakcyjnymi cenami tych urządzeń. Nic dziwnego, że coraz więcej osób się na nie decyduje – jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zwiększa komfort życia, zwłaszcza podczas ciepłych dni.

Klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy klimatyzatory ścienne?

Urządzenia klimatyzacyjne można podzielić na kilka typów, ze względu na ich budowę lub rozwiązania montażowe. Jeśli chodzi o kryterium budowy, klimatyzatory dzieli się na urządzenia typu split, typu monoblock i typu multisplit.

Klimatyzatory typu split i multisplit dzielą się w kolei na ścienne, podsufitowe, przypodłogowe, kasetonowe i kanałowe. Klasyfikacja ta przebiega w oparciu o ich rozwiązania montażowe. Wybierając klimatyzację do swojego pomieszczenia należy pamiętać, że sposób jej montażu wpływa między innymi na dystrybucję powietrza we wnętrzu. Tam, gdzie potrzebne jest równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza, dobrze sprawdzą się urządzenia kasetonowe i kanałowe. Mogą być montowane w systemach sufitów podwieszanych, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. W przypadku braku podwieszanego sufitu, warto rozważyć zakup klimatyzatora ścienno – przysufitowego. Dzięki swojej budowie sprawiają, iż powietrze przepływa równomiernie w całym pomieszczeniu. Więcej na temat rodzajów klimatyzatorów można przeczytać na blogu o klimatyzacji.

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?

Klimatyzacja w mieszkaniu lub domu powinna zostać wybrana w oparciu o kilka kluczowych elementów. Urządzenie powinno być wystarczająco efektywne, a jednocześnie mieć dobrą klasę efektywności energetycznej, dzięki czemu nie wpłynie negatywnie na rachunki za prąd. Istotnym parametrem jest również SEER, czyli sprawność energetyczna urządzeń chłodniczych. Określa on sezonową ocenę efektywności urządzenia, która mierzona jest zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia. Moc klimatyzatora powinna być dostosowana do metrażu mieszkania. Więcej na temat wyboru odpowiedniej klimatyzacji do domu zawiera ten artykuł.

Klimatyzacja do biura – montaż klimatyzacji

Klimatyzacja do firmy jest niezbędna w każdym biurze, a także serwerowni. Tu także ważny jest metraż pomieszczeń i liczba osób, które przebywają w nich na co dzień. Wziąć pod uwagę należy także wielkość przeszklonych powierzchni oraz stopień nasłonecznienia. Nie bez znaczenia są też urządzenia biurowe, które wytwarzają dużą ilość ciepła, to jest komputery, drukarki czy ekspresy do kawy. Urządzenie musi być również dopasowane pod względem możliwości montażu w wybranym miejscu.

Jak wygląda serwis klimatyzacji?

Klimatyzator to urządzenie, które z powodzeniem może działać przez wiele lat, należy je jednak odpowiednio serwisować. Regularne przeprowadzanie konserwacji klimatyzacji jest niezbędne do tego, aby sprzęt był sprawny, a do tego zapewniał świeże powietrze, bez zanieczyszczeń. Serwisowanie powinno odbywać się dwa razy w ciągu roku. Najlepiej w tym celu zatrudnić firmę od klimatyzacji, która profesjonalnie wykona wszystkie czynności. Serwis powinien obejmować między innymi sprawdzenie wszystkich funkcji urządzenia i szczelności układu chłodniczego. Tutaj może być konieczne uzupełnienie czynnika. Konieczny jest także przegląd układu odprowadzenia skroplin, sprawdzenie i przegląd elementów elektrycznych systemu. Czyszczenie klimatyzacji powinno obejmować jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Niezbędne jest również odgrzybianie klimatyzacji i dezynfekcja parownika.