kocioł

Pomimo tego, że kocioł kondensacyjny jest urządzeniem nieco droższym niż kocioł standardowe, to bez wątpienia warto się na niego zdecydować. Można zauważyć, że ceny paliw są coraz większe, a jeżeli one rosną, to będziemy mieli większe oszczędności na rocznym zużyciu paliwa, a więc szybciej zwróci się inwestycja w kocioł kondensacyjny. Ponadto kocioł ten jest obecnie znacznie tańszy, niż na przykład jeszcze kilka lat temu. Jest na pewno wiele różnych atutów, którymi mogą pochwalić się te urządzenia. 

Kocioł kondensacyjny i jego możliwości

Obecnie na rynku możemy znaleźć zarówno kocioł kondensacyjny, jaki jest przeznaczony do mieszkań, jak i do domów, jedno-, czy też wielorodzinnych, który jest zasilany olejem opałowym, czy też gazem. Tego typu kotły mogą być zamontowane, zarówno w tych nowych, jak również w modernizowanych instalacjach centralnego ogrzewania. Innowacyjne kotły gazowe wiszące, mogą zostać zamontowane praktycznie w każdym pomieszczeniu. Ponadto, warto wiedzieć że kotły kondensacyjne są najbardziej efektywne, jeżeli współpracują z układami ogrzewania podłogowego oraz niskotemperaturowymi systemami grzejnikowymi. 

Z jakimi instalacjami współpracują kotły kondensacyjne?

Z procesem kondensacji mamy do czynienia, jedynie wówczas, kiedy temperatura wody grzewczej, która płynie w instalacji c.o. jest niska, gdyż po oddaniu ciepła do instalacji grzewczej nie powinna być wyższa niż 50 stopni Celsjusza, kiedy jest zasilana kotłem gazowym, a 30 stopni Celsjusza, kiedy jest zasilana kotłem olejowym. Jeżeli woda grzewcza, która powraca z instalacji nie będzie właściwie schłodzona, do kondensacja może wcale nie wystąpić, bądź wystąpić jedynie w niewielkim stopniu. Woda, która powraca do kotłów gazowych z instalacji nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza. 

Dla kogo kocioł kondensacyjny?

Jeżeli wybieramy urządzenie grzewcze, które ma produkować ciepłą wodę, to koniecznie powinniśmy pod uwagę różnego rodzaju elementy. Trzeba przede wszystkim po uwagę wziąć ilość osób oraz równoczesność korzystania. Kluczowy będzie także rozmiar budynku, rozmieszczenie, jak i wielkość punktów poboru. Jeżeli dobrze odpowiemy sobie na te pytania, to wówczas możemy dojść do wniosku że zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł kondensacyjny. Urządzenie to jest w stanie zapewnić nam odpowiednią temperaturę powietrza oraz optymalną ilość ciepłej wody. Kocioł kondensacyjny jest jednym z najlepszych urządzeń grzewczych, jakie są dostępne na rynku. Dzięki właściwej pojemności, możliwe jest pobieranie wody jednocześnie z kilku punktów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.