W chwili, gdy przeciek z rury zostanie zauważony, jest już za późno na profilaktykę – trzeba działać. Warto jednak postawić na fachowe wsparcie w postaci doświadczonych instalatorów, techników oraz inżynierów z branży instalacyjnej. Zaufany partner w sytuacji kryzysowej, jaką niewątpliwie jest wyciek wody, czy innego medium z rurociągu wodnego, grzewczego, kanalizacyjnego, czy gazowego, to więcej niż połowa sukcesu. Do procedury wykrywania wycieków należy być właściwie przygotowanym i wyposażonym w przyrządy, które pomogą zlokalizować miejsce awarii w możliwie jak najdokładniejszy sposób. Mimo że firmy instalacyjne nieustannie podnoszą kwalifikacje swoich pracowników, zdarzyć się może, że podczas wykonywania prac polegających na wykrywaniu miejsc przecieku, coś pójdzie nie po naszej myśli. Jak wystrzec się popełniania błędów?
Błędy popełniane podczas wykrywania przecieków
Po pierwsze, najczęstszą przyczyną niewłaściwie wykonanego lokalizowania miejsc przecieku jest nieuwaga. Podczas podłączania różnego rodzaju przyrządów pomiarowych należy być precyzyjnym i w oparciu o swoją wiedzę tak rozmieścić sondy, mikrofony oraz inne elementy aparatury, aby jak najlepiej zbierały one dane z instalacji. Ważne jest, aby zachować odpowiednie odległości np. od kolana, czy innej kształtki na instalacji. Tutaj doświadczenie jest kluczowym atrybutem, jakim powinien odznaczać się instalator.
Kolejną cechą, jaką powinien odznaczać się dobry technik, jest umiejętność dokonywania odczytów pomiarów oraz ich właściwa interpretacja. W branży wykrywania przecieków pomiary stanowią ogromną część naszej pracy. Z tego powodu osoby zajmujące się świadczeniem usług tego typu powinny odznaczać się umiejętnością szybkiej analizy otrzymanych wyników oraz wyciągania wniosków.
Wykrywanie przecieków – jak ważny jest czas?
Niekiedy czas działa na dużą niekorzyść zlecającego lokalizację nieszczelności, dlatego naszą pracę wykonujemy w możliwie jak najkrótszym czasie, przy zachowaniu najwyższych standardów oraz precyzji pomiarów. Nowoczesne przyrządy pomiarowe charakteryzują się tym, że dokonują analizę danych w bardzo krótkim czasie. Cecha ta ma wpływ na ogólny czas, w jakim nieszczelność zostanie wykryta i usunięta. Dlaczego czas ma duże znaczenie? W przypadku, gdy awarii ulegnie rurociąg o dużej średnicy, z którego wypływa strumień wody pod dużym ciśnieniem, to szkody spowodowane wypływem wody przez pęknięcie w rurociągu mogą być znaczne. Szczególnie gdy trwa to już jakiś czas, to wypływająca woda może spowodować duże straty w postaci zalania innych instalacji, czy w postaci przesiąkania przez przegrody w budynku, w którym się znajduje. Następstwem takiej awarii jest czasochłonny i wiążący się z dodatkowymi kosztami dla właściciela oraz użytkownika lokalu proces doprowadzania pomieszczenia lub pomieszczeń do stanu sprzed wystąpienia awarii, na który składać się może remont i osuszenie miejsca wokół nieszczelności w rurociągu.
Skutki awarii – jak im zapobiegać?
Co zrobić, aby nie musieć się martwić o następstwa awarii? Regularne przeglądy instalacji wewnątrz i na zewnątrz budynku powinny być na stałe wpisane w kalendarz właścicieli nieruchomości. Ważne jest, aby były wykonywane rzetelnie oraz przez firmy, które zajmują się świadczeniem takich usług od lat. Lokalizacja przecieków w rurociągach to specyficzna usługa, która powinna być wykonywana przez doświadczonych instalatorów. Szczegóły, które dla niewprawnego technika mogą nic nie znaczyć, dla fachowca mogą stanowić źródło zagrożenia dla całej instalacji. Warto powierzyć sprawdzenie rurociągów wodnych, grzewczych, przeciwpożarowych, kanalizacyjnych oraz gazowych wprawnym instalatorom, wyposażonym w odpowiedni sprzęt.