klej

Coraz częściej używa się specjalnych substancji do zastosowań w elektronice, technice, mechanice. Jednym z tych rodzajów produktów jest uniwersalny klej dwuskładnikowy epoksydowy. Jest on również stosowany do drewna, metalu czy kamienia. Specjalne żywice epoksydowe do uszczelniania czy też  zalewania elementów elektronicznych gwarantują ochronę przed wodą, wstrząsami, chemikaliami czy też wyładowaniami napięcia.

Co to jest klej dwuskładnikowy epoksydowy?

Klej dwuskładnikowy zawiera dwa osobne składniki, które trzeba ze sobą wymieszać. W jednej tubce jest podstawa kleju, czyli żywica lub akryl. W drugiej tubce znajduje się specjalny utwardzacz. W związku z tym po wymieszaniu klej w tej postaci jest trwalszy oraz mocniejszy. Jest to niesamowita zaleta kleju dwuskładnikowego.

Kleje dwuskładnikowe epoksydowe to przede wszystkim kleje żywiczne, które zawierają dużą grupę klejów. Są to produkty najczęściej występujące w formie dwuskładnikowej oraz jednoskładnikowej. Tego rodzaju substancje są utwardzane na gorąco.

Klej epoksydowy ma wysoką odpornością chemiczną oraz wytrzymałość mechaniczną. Oprócz tego, że jest on odporny na niekorzystne czynniki chemiczne, mechaniczne, to również jest trwały na skrajne temperatury od – 40 do  +130 stopni C. Klej epoksydowy jako bezbarwna oraz elastyczna substancja, nie zostawia śladów na nanoszonych powierzchniach. Wyróżnia się średnim czasem wiązania. Ma właściwości dielektryczne.

Klej epoksydowy- zastosowanie

Kleje epoksydowe są bardzo popularnymi klejami. Wykorzystywane są w przemyśle, technice, budownictwie, elektronice, przy pracach serwisowych, produkcji laminatów i wielu innych gałęziach gospodarki.   

Kleje epoksydowe idealnie sprawdzają się w klejeniu metali. Wypełniają szczeliny, puste przestrzenie oraz wiążą pionowe i nierówne powierzchnie.

Klej dwuskładnikowy- najważniejsze informacje

Klej dwuskładnikowy epoksydowy jest substancją na bazie żywic epoksydowych, które po utwardzeniu zamieniane są w tworzywa nierozpuszczalne oraz nietopliwe. Jest odporny na wodę i wiele chemikaliów. Nie kurczy się oraz nie puchnie. Nie zmienia także swej objętości.

Produkty te charakteryzują się dużą wytrzymałością, a także trwałością wśród innych klejów strukturalnych. Wiązania epoksydowe są odporne na wstrząsy, udary, drgania. 

Podsumowanie

Klej epoksydowy jest odporny na wiele niekorzystnych czynniki. Klej dwuskładnikowy jak zostało wspomniane powyżej jest na bazie żywic epoksydowych o niesamowicie wysokiej wytrzymałości na różne obciążenia. Temperatura, jaka jest wymagana do utwardzenia klejów epoksydowych jest o wiele niższa niż dla klejów akrylowych. Kleje dwuskładnikowe epoksydowe coraz częściej stosowane są przez producentów urządzeń elektronicznych.