stolarz

Zakup maszyn stolarskich to nie rzadko spora inwestycja dla zakładów stolarskich. Nie każdy jednak w momencie zakupu dysponuje potrzebną gotówką. Co gorsza – na rynku znajdziemy tyle modeli, że nie jest łatwo w gąszczu ofert znaleźć tę najlepszą.

Poszukiwanie sprzętu do obróbki drewna

Poszukiwać sprzętu możemy na kilka sposobów. Najbardziej znany, ale też najbardziej ograniczony sposób, to po prostu popytanie znajomych. Może któryś z nich coś widział, pytał, lub sam kupował? Metoda sprawdza się czasem przy popularnych produktach. O ile jednak wujek Kazik nie jest szefem tartaku, a sąsiad spod dwójki stolarzem, to raczej mamy nikłe szanse na odpowiednie informacje (nie wspominając o ich rzetelności).

Możemy maszyn poszukać stacjonarnie, ale dotyka nas podobny problem – nie są one tak znane, jak narzędzia budowlane lub te do wykonywania remontów. Chyba, że chcemy kupować najtańsze maszyny z marketu ogólnobudowlanego (jeśli oczywiście pojedyncze sztuki się tam znajdą) od sprzedawców, którzy często nie mają nikłego pojęcia o specyfice przemysłu drzewnego.

Internet i piła

Najlepszym wyborem będzie poszukanie sprzedawcy przez Internet – czy to pośrednika, czy bezpośrednio producenta. Popularne wyszukiwarki internetowe jak Google, Bing, czy Yahoo po wpisaniu odpowiednich zapytań powinny pokazać nam dziesiątki wyników.

Jest jednak szybsze i bardziej wyspecjalizowane narzędzie do tego typu zadań. Możemy skorzystać z dedykowanej wyszukiwarki maszyn stolarskich – po wpisaniu odpowiedniego typu/regionu kraju pokazuje nam modele, które nas zainteresują – na przykład pił, frezarek, strugarek czterostronnych itp.

Wybór produktu

Przed zakupem powinniśmy porównać podstawowe parametry maszyn takie jak: moc, prędkość, aby nie wziąć zbyt słabej jednostki na nasze potrzeby. Rozwiązaniem nie jest oczywiście (o ile takiej nie potrzebujemy) branie najsilniejszej jednostki. Będzie ona zużywała zbyt dużo prądu, a koszt będzie niewspółmierny do potrzeb.

Nie pomińmy jednak wydawałoby się mniej istotnych elementów – np. rozmiaru króćców odciągowych, rozmiaru montowanych noży, wyposażenia dodatkowego etc.

Finansowanie maszyn stolarskich

„No dobrze! Przydałyby mi się dwie nowe maszyny do rozwoju zakładu, ale nie posiadam na chwilę obecną wystarczającej ilości gotówki, aby je zakupić. Nic z tego.” – powiedzą niektórzy. Oprócz zapłacenia z góry za produkt część producentów oferuje leasing, lub płatność ratalną. Dobrze wiedzą, że nie łatwo w jednej chwili (szczególnie gdy coś się zepsuje) wydać wiele pieniędzy na maszyny wprowadzające wysoki stopień automatyzacji do przedsiębiorstwa. Leasing i płatność ratalna to rozwiązanie, które opłaca się obu stronom.