Każda osoba, która zdecydowała się na zakup, czy też na budowę domu, koniecznie powinna tą nieruchomość ubezpieczyć, ponieważ ubezpieczenia domów sprawiają, że jesteśmy chronieni przed różnymi, nieprzewidzianymi zdarzeniami. Obecnie znajdziemy wiele różnych polis ubezpieczeniowych, które różnią się od siebie przede wszystkim zakresem obowiązywania. Warto zatem wiedzieć, jaka polisa domu będzie w naszym wypadku najlepsza i przed czym nas ochroni?
Zakres ochrony – zadbaj o przedmiot ubezpieczenia i ryzyka
Jeżeli zależy nam na tym, aby wybrać najlepsze ubezpieczenia, to koniecznie musimy zwrócić uwagę na zakres ich ochrony. Generalnie rzecz biorąc, to ubezpieczenie dla domu składa się z dwóch części, a mianowicie z części podstawowej oraz rozszerzeń. Przy czym, możemy skorzystań z rozszerzeń jedynie wówczas, kiedy zdecydujemy się na zakup wersji podstawowej. Żeby nasza polisa rzeczywiście była dla nas odpowiednia, to jej zakres musi obejmować wszystkie części domu, a więc zarówno ściany, stałe elementy, jak i wyposażenie. Jeżeli chodzi o umowę podstawową, to zazwyczaj obejmuje ona ochronę ścian oraz innych elementów stałych na wypadek zdarzeń losowych, takich jak zalanie, upadek drzewa na dom, czy też pożar. W wypadku umowy dodatkowej, to tutaj nieruchomość jest chroniona na wypadek przepięcia, stłuczenia, czy też kradzieży z włamaniem. Dodatkowe ryzyka, zawsze trzeba wybierać w zależności od lokalizacje budynki, jak również osób, które będą dany budynek zamieszkiwały.
Wyłączenia odpowiedzialności – za to nie dostaniesz odszkodowania
Kiedy zawieramy z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę ubezpieczenia nieruchomości, to z góry jesteśmy informowani o tym, kiedy ta ochrona finansowa nie będzie działała. W dokumencie jakim jest OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), zdecydowanie najczęściej możemy spotkać się z wyłączeniami ogólnymi oraz dodatkowymi, zależnie od tego, na jakie rozszerzenia się zdecydowaliśmy. Na przykład środków z polisy nie otrzymamy w wyniku zawilgocenia, czy też zalania, jeżeli w złym stanie technicznym był dach i rynny, bądź okna i drzwi były nieodpowiednio zabezpieczone. Środki nie będą nam przysługiwały również na skutek przeciągania wód gruntowych i opadowych, jeżeli do tego doszło z innych powodów niż deszcz nawalny. Nie możemy również się ubiegać o odszkodowanie za działanie dymu oraz sadzy, jeżeli pojawią się one w trakcie wykonywania przez domowników czynności życia codziennego. Musimy zawsze pamiętać o tym, że zarówno liczba, jak i rodzaj wyłączeń odpowiedzialności, zależą od oferty.