panele ażurowe

W opracowaniach, poleceniach i artykułach, poświęconych wystrojom wnętrz, znajdziemy czasami fragmenty, wskazujące na atrakcyjność paneli ażurowych. Bez wątpienia robię one furorę, ponieważ są niezwykle funkcjonalne, lekkie i za ich sprawą można poradzić sobie z wieloma problemami. Na rynku dostępne są różnego materiału, w tym z drewna, sklejki, czy płyty MDF. Ich wykorzystanie praktycznie w żaden sposób nas nie ogranicza ani kolorem, ani kształtem. Na każde z rozwiązań znajdzie się odpowiedni materiał. My zwrócimy uwagę na te pierwsze, czyli drewniane, ponieważ są naturalne i ekologiczne. A te dwa aspekty w obecnych czasach niewątpliwie mają znaczenie dla wielu osób.

Nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że panele ażurowe nadają się do każdego typu pomieszczeń. Czy będzie to salon, kuchnia, jadalnia, a nawet pokój dziecięcy. W każdym z nich możemy je dobrze wykorzystać i to na wiele sposobów. Mogą stanowić dekorację ścienną, sufitową, odgrywać rolę przepierzenia, czy parawanu. Ich konstrukcja z jednej strony pozwala urozmaicić nasze wnętrza lub wydzielić w nich osobne pomieszczenia, które będą idealnie korespondować z resztą otoczenia, a zarazem umożliwią wygospodarowanie potrzebnego miejsca na odpoczynek, pracę, czy zupełnie osobny metraż na inne czynności. Już po tym bardzo ogólnym zarysowaniu ich możliwości, widać wyraźnie, że są wszechstronne i niezwykle podatne na nasze potrzeby.

Panele ażurowe jako ścianki działowe

Najczęściej chyba panele ażurowe wykorzystywane są w obecnych czasach na przepierzenia, coś w rodzaju ścianek działowych. Szczególnie tam, gdzie mamy dużo miejsca. Na przykład w salonie, kiedy potrzebujemy dodatkowej przestrzeni na osobny kąt. W pokojach dziecięcych, jeżeli uznamy, że chcemy je podzielić na część, gdzie spędzają czas na naukę i część bardziej rekreacyjną. W końcu przy okazji dużej kuchni, można pokusić się o podział na jadalnię i część, gdzie przygotowuje się posiłki. Niezwykle ciekawym tutaj rozwiązaniem jest fakt, że nie stawiamy w ten sposób ścian działowych, ale bardzo subtelne przepierzenia, które po jakimś czasie możemy zdemontować bez większych problemów i dużego zaangażowania. Bez kurzu i niemal rewolucji w mieszkaniu.

Parawany w atrakcyjnych rozwiązaniach

Oczywiście ścianki działowe to rozwiązanie, należące do tych bardziej zdecydowanych. Co nie znaczy, że są to jedyne możliwości. Innym, niemniej oryginalnym pomysłem są parawany. Delikatne, które mogą pojawić się w każdym pomieszczeniu. Często wykorzystywane w sypialniach, ale prawdę mówiąc nic nie stoi na przeszkodzie, aby były wykorzystywane w innych miejscach. Mają niewątpliwie tę zaletę, że uatrakcyjniają wnętrze przez swoją dekoracyjność. A także plusem ich jest to, że można je na różne sposoby wykończyć, w zależności od naszych potrzeb i wystroju pomieszczenia.