Prawie każda część tego „cudownego drzewa” jest jadalna i pełna składników odżywczych. Rośliny moringa (Moringaceae) czasami powszechnie określane są jako drzewa długowieczności lub chrzanowe. Pochodzą z podnóża Himalajów w Indiach i Bangladeszu, rosną też na Sri Lance. Są od dawna używane i uprawiane w ich naturalnym środowisku ze względu na ich wyjątkowe właściwości odżywcze i lecznicze. Unikalne cechy tych roślin sprawiły, że moringa zyskało przydomek „Drzewa Cudów”.
Drzewko długowieczności u Ciebie w domu
Chociaż rośliny moringa są przyzwyczajone do południowoazjatyckiego klimatu tropikalnego i subtropikalnego, dobrze przystosowują się do uprawy w innych częściach świata, o ile są chronione przed zimnem i ostrymi mrozami. Co warto wiedzieć o uprawie tego cudownego drzewa w domu, szklarni lub oranżerii, zanim odwiedzi się sklep ogrodniczy online?
Sklep ogrodniczy radzi – jak uprawiać rośliny moringa
Ukorzenione w ziemi rośliny moringa są mało wymagające w utrzymaniu i wymagają niewielkiej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli są uprawiane na zewnątrz przez cały rok. W środowisku naturalnym mogą osiągać wysokość do 10 metrów. Dla tych ogrodników, którzy nie mieszkają w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym, może być konieczne, aby odwiedzić sklep ogrodniczy online przed rozpoczęciem uprawy. W sklepach są dostępne sadzonki oraz nasiona, często z instrukcją wysiewu. Moringa wymaga przeniesienia do pomieszczeń w chłodne dni. Na szczęście dobrze przystosowują się do uprawy w pojemnikach i donicach. Po założeniu są odporne na suszę i mogą tolerować ekstremalne temperatury dochodzące do 48 stopni Celsjusza.
Światło
Jasna, słoneczna lokalizacja, która przez większość dnia otrzymuje bezpośrednie światło słoneczne, jest najlepsza dla tych roślin. Wzrost może być zahamowany, jeśli nie otrzymają wystarczającej ilości światła.
Gleba
Moringa są przystosowane do szerokiej gamy gleb i mogą w razie potrzeby przetrwać w ubogich glebach. Jednak rozwijają się na dobrze przepuszczalnych, piaszczystych glebach. Rośliny Moringa są wrażliwe na gnicie korzeni, więc nie będą się dobrze rozwijać w nadmiernie zagęszczonej glebie lub glebie, która ma zbyt dużo wilgoci. W pojemnikach warto zrobić drenaż z np. małych kamieni.
Woda
Gleba roślin moringa powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Rośliny nie tolerują „mokrych stóp” i są wrażliwe na nadmierne podlewanie. Ugruntowane rośliny moringi są odporne na suszę, ale młode rośliny potrzebują bardziej spójnej wilgoci, aby zachęcić do silnego wzrostu. Jeśli chodzi o podlewanie roślin moringa; rzadkie, głębokie podlewanie jest lepsze niż częste, lekkie podlewanie.
Temperatura i wilgotność
Moringa najlepiej rośnie w temperaturach od 25 do 35 stopni Celsjusza, chociaż mogą tolerować temperatury do 48 stopni Celsjusza, o ile są umieszczone w cieniu. Najbardziej trzeba uważać na niskie temperatury poniżej -1 stopnia Celsjusza. Rośliny ich nie tolerują, chociaż mogą akceptować lekkie przymrozki. Mogą rosnąć na zewnątrz przez cały rok w dowolnym regionie, o ile temperatura nie spada poniżej -1 stopnia C.
Nawożenie
Po posadzeniu korzystają z lekkiego ogólnego, uniwersalnego nawozu, który w ofercie ma każdy internetowy sklep ogrodniczy lub centrum ogrodnicze (np. egardenion). Wspomoże to wzrost. Raz założone rośliny nie wymagają regularnego nawożenia. Jednak czerpią korzyści z regularnego uzupełniania wierzchniej warstwy gleby kompostem lub obornikiem.
Odmiany
Istnieje ponad 13 gatunków, z których wszystkie można wykorzystać do celów spożywczych lub leczniczych. Jednak poza Moringaceae oleifera większość innych gatunków nie jest szeroko uprawiana poza ich rodzimym siedliskiem. Inne popularne odmiany moringi to m.in.:
- Moringaceae arborea,
- borziana,
- longituba.
- rivae,
- pygmaea,
- ruspoliana,
- peregrine,
- concanesis.
Przycinanie
Mały krzak szybko staje się drzewkiem – jest jednym z najszybciej rosnących na świecie. W środowisku naturalnym przyrastają rocznie do 3,5 metrów rocznie. Warto przycinać górne pędy i liście – wtedy zacznie się bardziej zagęszczać w dolnych partiach. Regularne przycinanie pomaga utrzymać rośliny w zdrowiu i sprzyja wzrostowi liści i zapobiega zbyt wysokiemu drzewu. Nieprzycinane rośliny staną się wysokie, z wieloma gałęziami, kilkoma liśćmi i kwiatami tylko w pobliżu wierzchołków gałęzi, co utrudnia zbiory. Regularne przycinanie i zachęcanie do krzewienia również pomaga zwiększyć plony.
Zbieranie
W klimacie umiarkowanym trudno liczyć, że moringa zaowocuje. Kremowe kwiaty mają lekki miodowy zapach, ale to liście są najbardziej odżywczą częścią. Liście są często gotowane jak warzywa lub przygotowywane na parze na herbatę. Strąki są mielone i używa się ich do curry. W przypadku owocowania strąki można zbierać, gdy mają około 1,2 cm średnicy i łatwo odrywają się od gałęzi. Liście można zbierać w dowolnym momencie, jednak starsze liście są lepsze do robienia proszku niż młodsze liście.
Sklep ogrodowy radzi – uprawa w pojemnikach
Można ją zasadzić w ogrodzie na lekkim wzniesieniu, żeby korzenie nie były przemoczone. Jednakże ze względu na klimat w Polsce zalecane jest zasadzenie jej w donicy lub pojemniku, szklarni lub oranżerii. Od maja do końca września roślina może stać na dworze chroniona przed silnym wiatrem. Można wystawić ją na taras, balkon lub do ogrodu, a zimą przenieść do domu, aby uniknąć mroźnych temperatur.
Uprawa z nasion, czyli internetowy sklep ogrodniczy i zakupy
Rośliny łatwo wyrastają z nasion, które ma w ofercie niejeden sklep ogrodowy lub centrum ogrodnicze. Przed zasadzeniem nasiona należy namoczyć. Powinny pozostać w ciepłym, wilgotnym i słonecznym miejscu pod przykryciem przez 1-2 dni. Potem można je zasadzić do doniczki lub pojemnika. Aby zapewnić drenaż, na dnie warto wyłożyć małe kamienie. Sadzonka nie powinna być sadzona zbyt głęboko, bo korzenie wymagają dużo miejsca dla wzrostu i rozwoju. Podlewanie nie powinno być nadmierne. Korzenie zatrzymują wodę, a jej nadmiar może powodować gnicie. Przy przesadzaniu trzeba uważać, żeby nie naruszyć korzeni.
W przypadku odpowiedniego klimatu nasiona można wysiewać bezpośrednio do ogrodu. Miejsce powinno być nasłonecznione. Sadzonki lub nasiona można sadzić w dziurach o szerokości 30 cm i głębokości 30 cm. Otwór należy wypełnić mieszanką ziemi i świeżego kompostu lub obornika. W przypadku nasion należy je lekko podlać, uważając, aby nie przelać. Nasiona kiełkują w ciągu jednego do dwóch tygodni, zaś roślina może zakwitnąć już po 6 miesiącach od wysiewu.