grzejniki pokojowe

W dzisiejszych czasach elementy grzejne muszą być nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne pod względem wizualnym. Ważne jest to, aby współgrały one z aranżacją pomieszczenia. Warto wiedzieć, że grzejniki wykonywane są z wielu różnych materiałów. Różnią się one nie tylko zasadą działania, ale również rozmiarem, formą, a także kolorem. Jest w czym wybierać! Decyzja powinna jednak zostać dokładnie przemyślana. Należy uwzględnić, że jest to inwestycja na długi czas.

Kiedy wynaleziono grzejnik?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy wynaleziono pierwszy grzejnik. Wszystko wskazuje na to, że początki elementów grzejnych sięgają 1855 roku. Wynalazcą “gorącej skrzynki” był Franz San Galli. Oczywiście nie oznacza to, że ludzkość w przeszłości nie stosowała elementów, które zwiększały temperaturę w budynku. Nie posiadały one jednak formy tradycyjnych kaloryferów, które znamy do dziś.

Z jakich materiałów wykonywano elementy grzejne?

Przez wiele lat elementy grzejne były wykonywane z ciężkiego, a jednocześnie wytrzymałego żeliwa. Cechowały się one nieprzeciętną trwałością oraz odpornością na uszkodzenia. Wiadome jest, że pierwsze kaloryfery nie prezentowały się zbyt efektownie. Ważne było to, aby spełniały one swoje podstawowe zadanie. Design schodził na drugi plan. Z czasem do produkcji wdrożono inne materiały m.in. stal oraz aluminium. Dzięki temu obecnie możemy zakupić lekkie grzejniki dekoracyjne łazienkowe w przeróżnych kształtach.

Jak wyglądała ewolucja kształtu kaloryfera?

Pierwsze kaloryfery nie posiadały fantazyjnych form. Przypominały one duże skrzynki – nie tylko zajmowały sporą ilość przestrzeni, ale również szpeciły pomieszczenia. W dużej mierze wynikało to z faktu, że kształtowanie żeliwa nie należy do najłatwiejszych zadań. Stal, czy też aluminium to materiały o znacznie wyższej plastyczności. Umożliwiło to stworzenie oryginalnych elementów grzejnych. Największym zainteresowaniem cieszą się takie kształty, jak np. drabinki, zygzaki, czy też prostokąty. Zwolennicy klasyki również mają w czym wybierać!

Jakie są rodzaje grzejników?

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów grzejników. Wybór zależy w dużej mierze od miejsca montażu oraz osobistych upodobań.
– Grzejniki pokojowe – występują one zarówno w tradycyjnych, jak i niebanalnych formach. Mogą zostać zamontowane nie tylko w okolicy okien. Współcześnie są produkowane z lekkich tworzyw, dzięki czemu ich montaż nie stanowi żadnego wyzwania.
– Grzejniki łazienkowe – umożliwiają utrzymanie pożądanej temperatury w łazience, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia wilgoci i pleśni.
– Grzejniki kanałowe – dominują one w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Są niemal niezauważalne, co stanowi ogromną zaletę. Ich montaż należy jednak uwzględnić podczas projektowania budynku.
– Grzejniki ozdobne – są nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne. Posiadają ciekawe formy, które przyciągają wzrok.

Osoby, które zastanawiają się, gdzie zakupić solidne, a zarazem efektowne grzejniki łazienkowe Katowice, powinny sprawdzić ofertę marki AG Grzejniki Design. Gwarantuje ona nie tylko zróżnicowany asortyment, ale również niewygórowane ceny.