kuchnia

Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w całym domu. Mówi się że kuchnia to serce domu. Tutaj spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia oraz przygotowujemy codzienne posiłki. Dlatego najtrudniej ją dobrze zaplanować. Kuchnia powinna być zarówno ładna i wygodna, ale przede wszystkim dopasowana do potrzeb użytkowników którym ma służyć. 

Powinniśmy już na początku zastanowić nad swoimi potrzebami, jaka przestrzeń użytkowa będzie nam potrzebna oraz z jakich urządzeń AGD będziemy chcieli korzystać.  W projekcie to wszystko trzeba ze sobą zintegrować i połączyć, pamiętając o ergonomii oraz o tym, że każdy sprzęt ma swoje wymiary i uwarunkowania techniczne.

Projekt Kuchni – od czego zacząć?

Jak już wspomnieliśmy, kuchnia to jedno z pomieszczeń, które wymaga wyjątkowego podejścia do aranżacji, zarówno od projektanta, jak i domowników. Obie strony muszą ustalić kwestie związane z wyborem odpowiedniego wyposażenia, stylu oraz kolorystyki, które najlepiej dopasują się do gustu użytkowników. 

Prace projektowe zwykle rozpoczyna się od zmierzenia gabarytów pomieszczenia, okien, drzwi oraz sprawdzenia przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Trzeba również podjąć decyzję, o tym jakie będą zamawiane urządzenia AGD. Jest to jeden z najważniejszych aspektów, ponieważ sprzęty opierają się o moduł 45, 60 lub 90 cm. 

Warto też zastanowić się nad tym, czy chcemy aby kuchnia była całkowicie oddzielnym pomieszczeniem, czy może chcemy ją powiększyć poprzez połączenie z salonem? Coraz więcej osób decyduje się na połączenie tych pomieszczeń, stosując wyspę kuchenną. Zyskujemy wówczas więcej przestrzeni i ciekawy design w mieszkaniu, jednak kolorystyka zastosowana w kuchni będzie wymagała kontynuacji w salonie. 

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest wybranie stylu oraz dominującej kolorystyki. Lubimy jasne, czy ciemniejsze wnętrza? To domownicy w tej sytuacji określają, w której opcji będą czuli się najlepiej. Istotna uwaga, jasne wnętrza z dużymi oknami lubią jasne kolory a kuchnie ciemne korzystniej wyglądają z dodatkowym oświetleniem.

Podczas projektowania trzeba pamiętać o rozmieszczeniu urządzeń oraz szafek w odpowiedniej kolejności. Powinna odpowiadać sposobowi, w jaki poruszamy się podczas gotowania. Nie należy zapominać również o zaplanowaniu stref roboczych, czy przechowania zapasów, ani o trójkącie roboczym. Mamy do dyspozycji cały wachlarz wyposażenia wewnętrznego szafek kuchennych. Mechanizmy, systemy oraz organizery ułatwią nam zachowanie porządku w kuchni oraz łatwy dostęp do zapasów. Powinniśmy zapoznać się z możliwościami które mamy do dyspozycji.

Sprzęt AGD do kuchni – jaki wybrać?

Skoro już wiesz, od czego zacząć, żeby zaprojektować kuchnię, to w kolejnym kroku zajmiemy się wyborem sprzętu. Na początek zadaj sobie podstawowe pytanie., Czy mają to być urządzenia do zabudowy, czy może wolnostojące? Sprawdź, naszą listę propozycji, która obejmuje najważniejsze sprzęty, które powinieneś wziąć pod uwagę przy projektowaniu:

  • Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?
  • Lodówka wąska 60, czy szeroka 90-tka Side-by-Side 
  • Piekarnik klasyczny 60, czy kompaktowy o wys 45 z mikrofalą,
  • Okap do zabudowy, czy może wolnowiszący? (60 lub 90),
  • Piekarnik parowy, mikrofala a może ekspres do zabudowy czy wolnostojący?
  • Płyta gazowa czy indukcyjna (60 lub 90),
  • Zlew i jego armatura – bateria klasyczna, czy z wyciąganą wylewką,
  • Zmywarka o wymiarze 45 lub 60.

Czy teraz już wiesz mniej więcej czego jeszcze potrzebujesz w swojej kuchni? Może udało nam się poszerzyć Twoją listę rzeczy które musisz sprawdzić. 

Zastanów się również nad tym, co będzie Twoim wyznacznikiem w kuchni – wygoda, funkcjonalność, czy ergonomia a może wygląd? Określ również budżet, tak aby projektant razem z Tobą mógł właściwie zaplanować koszty. Zobacz przykładowe projekty kuchni i sam oceń, który trafia w Twój gust.