Plisy czy rolety dzień noc

Zarówno plisy, jak i rolety dzień/noc mają swoich zwolenników. Który rodzaj osłony okiennej będzie lepszy i w jakim wypadku?

Plisy – kiedy się sprawdzą?

Plisa okienna to po prostu zwinięta w harmonijkę osłona, którą montuje się najczęściej bezinwazyjnie, przytwierdzając bezpośrednio do ramy okna. Często plisy można zwijać oraz przesuwać na górę, na dół lub na środek okna, bardzo dokładnie ograniczając dopływ światła do wnętrza, a przy tym ozdabiając okno. Żaluzje plisowane to zazwyczaj osłony okienne lekko lub średnio zacieniające — nie zamykają one całkowicie dopływu światła, nawet gdy całkowicie zasłaniają okno. To świetne rozwiązanie w przypadku wnętrz, w których nie potrzebujemy na co dzień pełnego zaciemnienia, jak na przykład w sypialni czy w oknie ulokowanym na parterze od strony chodnika. Plisa wystarczy, aby lekko przesłonić okno i zapewnić sobie minimum intymności wewnątrz, ale nie zaciemnia pomieszczenia. Można także wybrać specjalne plisy dzień/noc, o częściowo zaciemniającej, a częściowo prześwitującej powierzchni — idealne dla niezdecydowanych.

Rolety dzień/noc – kiedy warto je wybrać?

Rolety dzień-noc mają nieco inną konstrukcję — typową dla tradycyjnych rolet, czyli obsługiwaną przy pomocy łańcuszka na rolce. To ułatwia jej podnoszenie i opuszczanie, bez konieczności ręcznego przesuwania rolety jak w przypadku plisy. Jednak roleta dzień-noc ma także inny układ powierzchni zacieniającej i transparentnej. Te naprzemiennie ułożone pasy w dwóch warstwach mogą nakładać się na siebie lub przeplatać. Gdy się nakładają, uzyskuje się efekt lekkiego zaciemnienia, zaś gdy nakładają — jest ono pełne, oczywiście przy całkowicie rozwiniętej rolecie.

Jak wybrać najlepszą osłonę okienną?

Wiele zależy od tego, jaki efekt zaciemnienia chcesz uzyskać, jaki jest dla Ciebie najbardziej komfortowy sposób korzystania z osłon, ale również, w jaki sposób chcesz je zamontować. Plisy okienne są bardzo proste w montażu i nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu, można je w każdej chwili łatwo zdemontować, na przykład, aby umyć okno. Osłaniają jednak tylko szybę, przez co są lepsze w aranżacjach minimalistycznych, w których pożądane jest pokazanie pięknych ram okiennych. Z kolei rolety dzień/noc osłaniają całą ramę, a nawet całą wnękę okienną, i często wymagają montażu w ścianie. Nie trzeba ich zdejmować do mycia okien i nie przeszkadzają w tej czynności. Gdy chodzi o sposób zaciemniania — obydwa rozwiązania sprawdzają się równie dobrze, gdyż zależy to nie od typu rolety, lecz od użytego do jej produkcji materiału, którego zadaniem jest odbijanie lub przepuszczanie części światła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.