Domek letniskowy to marzenie niejednej osoby, mieszkającej w dużej aglomeracji. To sposób na ucieczkę od miejskiego zgiełku i codziennej rutyny. Coraz częściej domki letniskowe przebudowuje się i dostosowuje do całorocznych budynków ze wszystkimi ich funkcjonalnościami. Z tego względu, sprawy związane z ociepleniem drewnianego domu są bardzo istotne i nie można ich pominąć. Odpowiednia izolacja to gwarancja komfortu mieszkańców i niskich kosztów związanych z ogrzaniem budynku. Jakie rozwiązania termomodernizacyjne sprawdzą się przy ocieplaniu domku letniskowego?
Właściwości domów drewnianych
W naszej strefie geograficznej przyjęło się stawiać głównie budynki z cegły. Domy drewniane kojarzone są raczej z budynkami wykorzystywanymi sezonowo, dlatego najczęściej znajdują zastosowanie na działkach rekreacyjnych. Konstrukcje drewniane uważa się za nietrwałe i z tego względu rzadko są stosowane do wznoszenia budynków mieszkalnych. Jednak ten naturalny surowiec, jakim jest drewno, ma niezwykle wiele zalet. Przede wszystkim, jest doskonałym izolatorem, pozwalającym na utrzymanie optymalnej temperatury i właściwego mikroklimatu wewnątrz budynku. Ze względu jednak na właściwości higroskopijne (duża chłonność wilgoci), zaleca się staranny i przemyślany wybór rozwiązań dotyczących izolacji. W kwestii materiałów izolacyjnych nie ma tutaj dowolności.
Jak ocieplić dom drewniany?
Jeśli chcemy, by drewniany domek letniskowy służył nam przez cały rok, konieczne będzie jego profesjonalne ocieplenie. Zbyt cienka warstwa termoizolacji nie zapewni odpowiedniego komfortu termicznego, szybko okaże się że ucieka zbyt duża ilość ciepła, a inwestycja w mocniejsze urządzenie grzewcze rozwiąże sprawę na krótką metę. Nie warto oszczędzać na materiałach ociepleniowych, zasłaniając się argumentem, że to tylko domek letniskowy. Jeśli zależy nam na tym, by w budynku było ciepło, wybierzmy najlepsze jakościowo materiały izolacyjne. Pamiętajmy, że inwestycja, jaką jest termomodernizacja, zwraca się relatywnie szybko w postaci niższych rachunków za energię cieplną. Izolacja będzie również dobrą ochroną przed gorącym powietrzem w letnie upalne dni, zapewniając przyjemne temperatury wewnątrz.
Zanim przystąpimy do termomodernizacji, należy przeprowadzić profesjonalny przegląd więźby dachowej oraz konstrukcji ścian. Chodzi o wyeliminowanie ognisk pleśni i grzybów, spróchniałych i zniszczonych przez działanie wilgoci elementów, które występują głównie w starszych budynkach.
Zanim zaczniemy ocieplać budynek, należy sprawdzić również stan podłogi. Szczególnie dotyczy to domów drewnianych na fundamentach słupowych lub na bloczkach fundamentowych leżących bezpośrednio na gruncie. Z punktu widzenia ergonomii budynku, to bardzo niewskazane rozwiązania, ponieważ chłodne powietrze od gruntu ma swobodny dostęp do podłogi. Jeśli budynek posiada podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, warto również zastanowić się na ociepleniem instalacji wodno-kanalizacyjnej. W przypadku domków letniskowych, instalacja ta częściowo poprowadzona jest nad gruntem, co może wpływać na zamarzanie i pękanie rur.
Czym ocieplać domek letniskowy?
Do ocieplania drewnianych domków letniskowych najczęściej używa się wełny mineralnej, pianki poliuretanowej oraz styropianu.
- Ocieplenie wełną mineralną
Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, używanych do ocieplania drewnianych domów. Surowiec ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami paroprzepuszczalności, dzięki czemu zapobiega powstawaniu pleśni przez stałe odprowadzanie wilgoci. Wykazuje też wysoki współczynnik izolacyjności cieplnej, a – co najważniejsze – jest materiałem niepalnym, a zatem bardzo bezpiecznym. Dzięki dużej sprężystości i elastyczności, montaż również na nierównych powierzchniach jest łatwy i dokładny. Wełna mineralna odznacza się dużą trwałością i wytrzymałością.
- Styropian
Mimo, że styropian jest materiałem chętnie wybieranym do ocieplania budynków drewnianych, niektórzy specjaliści odradzają jego używanie z takim przeznaczeniem, argumentując to niską przepuszczalnością pary wodnej. Niewłaściwe przycięcie i przymocowanie płyt styropianowych może prowadzić do zawilgocenia ścian. Jeśli wybieramy ten surowiec do izolacji budynku drewnianego, koniecznie musimy odpowiednio przygotować podłoże, aby zapewnić jak najlepsze odprowadzenie wilgoci. W tym celu wykonuje się kilka ważnych czynności, takich jak zapewnienie szczelin wentylacyjnych, mocowanie specjalnej folii wentylacyjnej itd. Ocieplenie styropianem może być bardziej czasochłonne, niż ocieplenie wełną mineralną, a do tego wymaga fachowej wiedzy i właściwego przygotowania.
- Pianka poliuretanowa
Ocieplenie domu pianką poliuretanową to najdroższe rozwiązanie. Wymaga bardzo fachowej wiedzy i wykorzystania specjalistycznego sprzętu, służącego do nakładania materiału. Pianka pur wykazuje bardzo wysoką wydajność, do uszczelniania zazwyczaj stosuje się bardzo cienką warstwę produktu, co również nie obciąża konstrukcji i nie ogranicza przestrzeni użytkowej. Nie ma mowy o niewłaściwym nałożeniu produktu, czy o użyciu nieodpowiedniej grubości ocieplenia, pod warunkiem jednak że produkt jest nakładany natryskowo za pomocą specjalistycznego urządzenia przez profesjonalną firmę.