Kruszywo to sypki materiał, który na szeroką skalę wykorzystywany jest w budownictwie. Rozróżnić można dwa rodzaje kruszyw – pochodzenia mineralnego i organicznego, a także przemysłowego. Szczególne zastosowanie znajdują one przy wytwarzaniu zapraw budowlanych, ale także podczas budowy dróg.
Zastosowanie kruszywa
W zależności od rodzaju, kruszywa występują w postaci sypkiej drobno lub gruboziarnistej. To, jaki rodzaj wybrać zależy od tego, w jakim celu kruszywo będzie stosowane. Na uwagę zasługuje fakt, że kruszywa wykorzystywane są dość często. Są doskonałym sposobem na przygotowanie nawierzchni pod asfalt, ale równie dobrze sprawdzą się do wykonania podjazdu lub jako podstawa pod kostkę brukową. Kruszywa o odpowiedniej grubości ziaren są doskonałym sposobem na stworzenie warstw filtracyjnych, co jest stosowane m.in. podczas wykonywania odwodnienia np. wokół domu.
Rodzaje kruszyw
W obrębie kruszyw budowlanych wyróżnić można kruszywa drobne, grube oraz o tzw. “ciągłym uziarnieniu”. O pierwszych mówi się wtedy, gdy wielkość ziaren jest nie większa lub równa 4 mm, natomiast ziarna grube to takie, które osiągają wielkość większą niż 4 mm. Kruszywa z ciągłym uziarnieniem to takie, które są połączeniem obu poprzednich grup. W zależności od gęstości objętościowej kruszywa dzielą się na lekkie, zwykłe i ciężkie, a granice objętości ustala się odpowiednio poniżej 1800 kg/m³, między 1800, a 3000 kg/m³ oraz powyżej 3000 kg/m³.
Aby możliwa była sprzedaż poszczególnych wariantów konieczne jest ich rozdzielenie, co jest możliwe dzięki specjalnym maszynom. W zależności od rodzaju urządzenia stosowane są różnego rodzaju sita, jak sita harfowe czy stalowe.
Rodzaje kruszyw w praktyce
Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami kruszywa podzielić można na 3 grupy: piasek i piasek łamany, żwir, grys i grys z otoczaków oraz sortowana mieszanka (połączenie kruszywa naturalnego i kruszywa łamanego z otoczaków). Na składach poszczególne warianty oznaczone są odpowiednimi normami, które wskazują do jakich celów wykorzystać dany typ kruszywa. W każdej grupie uszeregowane są produkty o różnych właściwościach na działanie czynników atmosferycznych, zewnętrznych itp.